изпрати публикация  :  календар  :  търсене  :  статистика  :  Архив  :  Има ли Дядо Коледа?  :  Интернет връзки  :  Polls  
    НДТ, Добрич, България Албена - Oasis for Holidays   По-добрият вестник на Добричка област
NDT Newspaper, Dobrich, Bulgaria
    
 Добре дошли в НДТ, Добрич, България
 2024-04-27 @ 07:43 EEST
Титан наподобява Земята ужасно много    
Любопитно Естественият спътник на Сатурн Титан наподобява нашата планета Земя външно повече от всяко друго познато космическо тяло, предаде ДПА

Това потвърждават две изследваня, представени на конференцията на Международния астрономически съюз (IAU) в Рио де Жанейро този петък. Въпреки че на Титан средната годишна температура е (-180 градуса), то на спътника на Сатурн се наблюдават планински вериги, дюни и дори морета, се казва в официално съобщение на IAU.

Вместо вода на спътника има течен метан, който пада като дъжд или образува моретата. "Наистина е изненадващо, колко много повърхността на Титан наподобява тази на Земята", подчертава изследователката Розали Лопес.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/dd/Titan_Visible.jpg/622px-Titan_Visible.jpgНови познания са събрани и за вулканичната дейност на спътника на Сатурн. От ледените вулкани на Титан постоянно се излива амоняк въху повърхността. Тези вулкани и вида и начина им на функциониране също наподобяват много на вулканите на Земята, въпреки разликата в темперетурите. 

IAU иска да представи в Рио де Жанейро нови материали и снимки, които са с 10 пъти по-добра резолюция в сравнение с предишните. Изследванията се основават на взетите проби от сондата на НАСА "Касини-Хюйгенс", която обикаля планетата Сатурн от 2004 година насам.

Титан е най-големият спътник на Сатурн и втори по големина в Слънчевата система след Юпитеровия Ганимед. Планетата Меркурий е по-малка от Титан. Той е открит на 25 март 1655 г. от холандеца Кристиян Хюйгенс. Наречен е на титаните — великани от гръцката митология, сестри и братя на Кронос (гръцкият Сатурн). Това име, както и названията на още 7 сатурнови спътника е предложено за пръв път от сина на откривателя на Уран Уилям Хершел — Джон Хершел — в една негова публикация през 1847 г. (Резултати от Астрономическите наблюдения извършени на Нос добра надежда). Преди Титан е бил наричан сатурновия спътник на Хюйгенс или шестият спътник на Сатурн.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/25/Titan_globe.jpg/600px-Titan_globe.jpgТитан е по-голям от Меркурий (но е значително по-лек) и е вторият по големина естествен спътник в Слънчевата система след Ганимед. Поради гъстата си атмосфера отразяваща значително количество светлина за Титан преди време се е смятало, че е по-голям от Ганимед. Титан е по-голям и по-масивен от Плутон.

Титан има строеж подобен на Ганимед, Калисто, Тритон и вероятно Плутон. Съставен е от приблизително 50% лед и 50% скален материал. За скалното ядро се счита, че е с диаметър от 3400 km и покрито от няколко слоя от лед с различна кристална структура. Ядрото му може би е с висока температура. Поради значителните си размери Титан е най-плътния спътник в сатурновата система.

Това е единственият спътник, имащ значителна атмосфера. Тя е открита от Герард Кайпер през 1944 г. чрез използване на спектрография и е установено наличие на метан с налягане от 100 милибара. През 1979 г. спътникът е изследван от апаратите по програмата Вояджър и резултатите показват атмосфера с 50% по-голямо налягане от земната. Горният слой на атмосферата е непрозрачен и напълно скрива повърхността, на която се счита, че съществуват сравнително малки по размери басейни от течен етан.

http://titan.bg-science.info/images/front2.jpgАтмосферата на спътника се състои от 94% азот с около 6% метан и примеси от други въглеводороди и органични съединения (като бензен, етан, диацетилен, метилацетилен, цианоацетилен, ацетилен и пропан) както и въглероден диоксид и монооксид, цианоген, водороден цианид и хелий. За тези съединения се счита, че се формират в горните слоеве на атмосферата на Титан под въздействието на слънчевата ултравиолетова радиация, която разгражда метана и поражда гъстите оранжеви облаци.

Титан няма магнитно поле и понякога орбитата му е извън магнитосферата на Сатурн, излагайки спътника на директното въздействие на слънчевия вятър, който отнася в междупланетното пространство част от молекулите на атмосферата. /БЛИЦ
 


Сходни връзки

Титан наподобява Земята ужасно много | 0 брой коментари | Регистрация
Екипът не носи отговорност за коментарите, публикувани от посетителите.

Stats
 Copyright ©2000 - 2003 © 2024 НДТ, Добрич, България
 Всички права запазени.
Powered By Geeklog 
Страницата е генерирана за 0.17 секунди