2024-04-27 @ 02:02 EEST
Безумно слаба Франция отпадна, Уругвай и Мексико на осминафинал
Спорт “Петлите” загубиха от ЮАР с 1:2, в другия мач "урусите" победиха с 1:0

Франция отпадна от световното първенство в ЮАР. Трагичното представяне на “петлите” продължи и в последния мач, в който те паднаха от домакина ЮАР с 1:2. В другия мач от група “А” Уругвай би Мексико с 1:0 и двата тима продължават на осминафиналите. Победител в групата е Уругвай със 7 точки, на второ място финишира Мексико с 4, колкото има и ЮАР, но “Бафана Бафана” са с по-лоша голова разлика. Головата разлика на Мексико е 3:2, а на ЮАР е 3:5. Домакините трябваше да вкарат още три попадения на “петлите”, за да се класират на осминафиналите. Французите останаха на последно място само с 1 точка.

В последния си мач Франция изглеждаше трагично. Почти през целия двубой домакините от ЮАР диктуваха събитията и спокойно можеха да се поздравят с по-голяма победа. Още в 20-ата минута Бонгани Хумало реализира за 1:0, след като с глава засече центриране отдясно, а във въздуха се справи с Абу Диаби. Натискът на “Бафана Бафана” продължи и последваха нови центрирания пред Льорис. В 25-ата минута Катлего Мфела напредна, би от границата на наказателното поле, но на сантиметри покрай вратата.

В следващата минута съдията Оскар Руис от Колумбия даде пресилен директен червен картон на Йоан Гуркюф от Франция, който игра за висока топка със Сибая, а според рефера е имало удар в главата срещу футболиста на домакините.

В 37-ата минута ЮАР поведе с 2:0 след попадение на Катлего Мфела. След центриране отляво Клиши не се намеси убедително и нападателят без проблеми покачи резултата от непосредствена близост. В 40-ата минута “петлите” можеха да намалят, но вратарят на ЮАР Джоузефс в последния момент изби топката в корнер.

През второто полувреме Франция се посъвзе, но атаките на домакините продължиха да бъдат опасни. В 50-ата минута Мфела нацели гредата, след като бе изведен от Чабалала и остана сам срещу Льорис. В 70-ата минута “петлите” намалиха на 1:2 след гол на Флоран Малуда. Рибери напредна отдясно в наказателното поле и подаде на непокрития Малуда, който нямаше проблеми да вкара от близко разстояние. До края на двубоя домакините пропуснаха още две положения чрез влезлия като резерва Номвете и Чабалала.

ФРАНЦИЯ-ЮАР 1:2
0:1 Бонгани Хумало (20), 0:2 Катлего Мфела (37), 1:2 Флоран Малуда (70)

ФРАНЦИЯ: 1.Юго Льорис, 2.Бакари Саня, 5.Уилям Галас, 7.Рибери, 8.Йоан Гуркюф,  9.Джибрил Сисе (55 - 12.Тиери Анри), 11.Андре-Пиер Жиняк (46 - 15.Флоран Малуда), 17.Себастиян Скилачи, 18.Алу Диара (82 - 10.Сидни Гову), 19.Абу Диаби, 22.Гаел Клиши

ЮАР
: 1.Моенееб Джоузефс, 4.Аарон Мокоена, 5.Анеле Нгонга (55 - 2.Сибонисо Гаша), 20.Бонгани Хумало, 3.Цепо Масилела, 6.Макбет Сибая, 10.Стивън Пиенаар, 8.Сифиве Чабалала, 9.Катлего Мфела, 17.Бърнард Паркър (68 - 18.Сиябонга Номвете), 23.Тандуисе Кубони (78- 11.Теко Модисе)