2024-04-27 @ 08:30 EEST
САЩ и Англия на 1/8-финал
Спорт  Джърмейн Дефоу вкара единственото попадение при 1:0 за "трите лъва", Райс Мболи пусна гол чак в 91-ата и Щатите финишираха първи в групата

Англия победи с минималното 1:0 Словения в последната среща от Група "C" и се класира на 1/8-финалите на Мондиала в ЮАР. В другата среща САЩ стигна до трите точки, измъквайки 1:0 от Алжир с гол в края. Така американците завършиха на върха в Група "C" заради по-добрата си голова разлика от англичаните. И двата отбора имат по 5 точки, а Словения остана на третото място с 4. На последната позиция е Алжир с 1 точка. Както американците, така и англичаните със сигурност се надяват да се разминат с Германия на 1/8-финалите. Селекцията на Йоахим Льов излиза от 21:30 часа тази вечер срещу Гана. Африканците имат 4 точки, а Бундестима и Сърбия са с по 3, като и трите отбора са с реален шанс да завършат като победители в групата. Първенецът ще играе срещу Англия, а вторият се изправя срещу САЩ на 1/8-финалите.

На "Нелсън Мандела Бей" в Порт Елизабет Англия се нуждаеше на всяка цена от успеха, за да продължи в следващата фаза, и го постигна. Селекционерът на "трите лъва" Фабио Капело пусна титуляри в атака Уейн Рууни и Джърмейн Дефоу. Звездата на Манчестър Юнайтед обаче разочарова и на няколко пъти действа егоистично и не подаваше топката на съотборниците си. Логично Капело го замени в 72-ата минута, пускайки Джо Коул в игра. Цял мач за Словения на терена бе бившият нападател на Литекс Миливое Новакович, който така и не успя да затрудни Дейвид Джеймс.

Първата победа на Англия в ЮАР донесе Джърмейн Дефоу. Нападателят на Тотнъм се разписа в 23-ата минута. В този момент Джеймс Милнър напредна по дясното крило и центрира в наказателното поле на Словения, където Дефоу бе изпуснат от бранител, засече топката с крак от въздуха и от близко разстояние реализира, след като Самир Ханданович не успя да реагира. Секунди след започването на второто полувреме пред Дефоу се откри нова отлична възможност за гол, но този път нападателят пропусна. В 50-ата минута негов гол не бе зачетен. Уейн Рууни бе изведен в наказателното поле на словенците, след което подаде на Дефоу, който вкара топката в опразнената врата, но бе в засада. Секунди по-късно удар с глава на Джон Тери от близко разстояние бе отразен от Ханданович. В 58-ата минута Рууни пропусна да вкара първото си попадение на Мондиала. Звездата на Манчестър Юнайтед стреля от изгодна позиция, топката премина под плонжа на вратаря на Словения, но се отби в десния стълб. До края на срещата англичаните предимно се защитаваха, а Миливое Новакович и съотборниците му така и не успяха да стигнат до голова ситуация пред вратата на 40-годишния Дейвид Джеймс.

Крайното класиране в Група "C" -
ТУК

Словения - Англия 0:1, мачът по минути - ТУК

САЩ - Алжир 1:0, мачът по минути - ТУК

СЛОВЕНИЯ - АНГЛИЯ 0:1
0:1 Джърмейн Дефоу (23)

СЛОВЕНИЯ1.Самир Ханданович, 2.Мишо Бречко, 4.Марко Шулер, 5.Бощян Цезар, 13.Боян Йокич, 10.Валтер Бирса, 8.Роберт Корен, 18.Александър Радосавлиевич, 17.Андраж Кирм (79-23.Тим Матавж), 9.Златан Любянкич (62-14.Златко Дедич), 11.Миливойе Новакович

england.jpgАНГЛИЯ:
1.Дейвид Джеймс, 2.Глен Джонсън, 6.Джон Тери, 15.Матю Ъпсън, 3.Ашли Коул, 4.Стивън Джерард, 8.Франк Лампард,16.Джеймс Милнър, 14.Гарет Бари, 10.Уейн Рууни (72-11.Джо Коул), 19.Джърмейн Дефоу (86-21.Емил Хески)

Порт Елизабет, ст. "Нелсън Мандела Бей" - 36 893 зрители
Съдия: Волфганг Щарк (Германия)
Жълти картони: Боян Йокич, Валтер Бирса, Златко Дедич (Словения); Глен Джонсън (Англия)

Точки
В драматичен мач САЩ победи с минималното 1:0 Алжир и се класира на 1/8-финалите в ЮАР. Единственото попадение в срещата в Претория падна чак в 91-ата минута, когато звездата Лендън Донован наказа Райс Мболи и донесе успеха на янките. Така САЩ завърши на върха в Група "C" с 5 точки, колкото събра и Англия след победата си с 1:0 над Словения. Американците обаче са с по-добра голова разлика от англичаните.

За втори път цял мач за Алжир пази вратарят на Славия Райс Мболи. Стражът спаси осем изстрела в очертанията на вратата си, но в 91-ата минута му се наложи да вади топката от мрежата си. Мболи първоначално отрази удар на играч на САЩ, след което топката се озова в Лендън Донован, който с топовен изстрел от близко разстояние я прати в мрежата на алжирците.

"Пустинните лисици" започнаха силно срещата. В 6-ата минута Рафик Джебур бе изпуснат от бранителите на САЩ и стреля силно, но топката се отби в напречната греда на вратата, пазена от Тим Хауърд. В 23-ата бе отменен гол на янките. Мболи спаси удар на Еркулес Гомес, Клинт Демпси довкара топката, но е бил в засада и попадението не бе зачетено. На повторенията обаче ясно се видя, че Демпси и последния в защита на Алжир са на една линия. До почивката вратарят на Славия спаси удари на Джози Алтидор и Клинд Демпси.

Второто полувреме Мболи отново имаше много работа. В 57-ата минута гредата се оказа негов верен помощник. Защитник на Алжир сгреши, Демпси се озова с топката в крака фронтално срещу вратата, стреля, но тя се отби в лявата греда, след което отново попадна в деветката на САЩ, но той я прати в аут, вместо в опразнената мрежа. Африканците се бранеха успешно и разчитаха предимно на контраатаки. В 73-ата минута силен изстрел на Йебда от 20-ина метра премина на сантиметри над вратата на Хауърд. Шест минути след това Мболи отрази топовен изстрел от пряк свободен удар на Майкъл Брадли. Съдията от Белгия Франк де Блеекере даде 4 минути продължение, в което алжирците се пропукаха и в крайна сметка загубиха мача. В 91-ата Лендън Донован вкара така важното за тима си попадение. Мболи първоначално отрази удар на играч на САЩ, след което топката се озова в Донован и той с топовен изстрел я прати в мрежата на алжирците. Така селекцията на Боб Брадли изпревари Англия в крайното класиране на Група "C".

САЩ - АЛЖИР 1:0
1:0 Лендън Донован (90+1)

usa.jpgСАЩ: 1.Тим Хауърд, 6.Стив Черундоло, 15.Джей Демерит, 3.Карлос Боканегра, 12.Джонатан Борнстийн (80-7.ДаМаркъс Бийзли), 4.Майкъл Брадли, 19.Морис Еду (64-14.Едсон Бадъл), 8.Клинт Демпси, 10.Лендън Донован, 17.Джози Алтидор, 9.Еркулес Гомес (46-22.Бени Фийлхабър)

Algeria.jpgАЛЖИР: 23.Райс Мболи, 2.Маджид Бугера, 5.Рафик Халиш, 4.Антар Яия, 3.Надир Белхадж, 13.Карим Матмур (85-10.Рафик Сайфи), 19.Хасан Йебда, 8.Медхи Ласен, 15.Карим Зиани, 21.Фуад Кадир, 11.Рафик Джебур (65-9.Абделкадер Гезал)