2024-04-27 @ 02:25 EEST
Японците загасиха фитила на “червения динамит”
Спорт “Сините самураи” се наложиха с 3:1 над Дания и ще играят с Парагвай на осминафинала

Япония победи Дания с 3:1 в мач от Група “Е” на Мондиал 2010. По този начин “сините самураи” се класираха за първи път на осминафинал на световно първенство, когато турнирът е извън Азия. Предишният път, когато японците сториха това бе през 2002 г., когато бяха съдомакини на надпреварата.

Япония поведе с два гола в резултата след половин час игра, като и двете попадения паднаха след изпълнение на фаул. В 17-ата минута Кейсуке Хонда с диагонален удар от над 30 метра простреля десния ъгъл на вратата на Сьоренсен. В 30-ата минута точен от пряк свободен удар бе Ясухито Ендо. “Сините самураи” станаха първият тим от 40 години насам, който бележи два гола от фаул в един мач на световно първенство.

Датчаните, които се нуждаеха от задължителна победа, за да се класират напред в Мондиал 2010, отговориха чак в 81-ата минута. “Червеният динамит” получи дузпа, след като Макото Хасебе фаулира Даниел Агер в наказателното поле. Ейджи Кавашима спаси удара на Йон Дал Томасон от бялата точка, но ветеранът се разписа при добавката.

Край на спора сложи резервата Шинджи Оказаки с попадението си в 88-ата минута. С този успех Япония си гарантира второто място в Група “Е” и на осминафиналите на Мондиал 2010 във вторник ще мери сили с Парагвай./БЛИЦ

Дания - Япония 1:3
0:1 Кейсуке Хонда (17), 0:2 Ясухито Ендо (30), 1:2 Йон Дал Томасон (81), 1:3 Шинджи Оказаки (88)

flag_denmark.jpgДания: 1.Томас Сьоренсен, 15.Симон Поулсен, 4.Даниел Агер, 13.Пер Кролдруп (56-18.Сьорен ларсен), 6.Ларс Якобсен, 19.Денис Ромедал, 2.Кристиан Поулсен, 10.Мартин Йоргенсен (33-14.Якуб Поулсен), 12.Томас Каленберг (63-21.Кристиан Ериксен), 9.Йон Дал Томасон, 11.Никлас Бенднер

japan_flag___variant.JPGЯпония: 21.Ейджи Кавашима, 2.Юки Абе, 22.Юджи Наказава, 4.Маркош Тулио Танака, 3.Юичи Комано, 5.Юто Нагатомо, 16.Йошито Окубо (88-15.Ясуюки Коно), 7.Ясухито Ендо (89-20.Юничи Инамото), 17.Макото Хасебе, 8.Дайсуке Мацуи (74-9.Шинджи Оказаки), 18.Кейсуке Хонда