2024-04-27 @ 02:31 EEST
Испания и Чили на осминафинал, Швейцария отпадна
Спорт ”Ла Фурия” би с 2:1 южноамериканците, среща Португалия. Чили се изправя срещу Бразилия

Испания победи Чили с 2:1 и двата отбора се класираха за осминафиналите на световното първенство. В другата среща от група “Н” Швейцария изненадващо направи равенство с Хондурас 0:0 и двата тима напускат надпреварата.

Испания завърши на първо място в групата с 6 точки и голова разлика 4:2, а Чили остана на втората позиция също с 6 точки, но с голова разлика 3:2. На трето място е Швейцария с 4 точки, а Хондурас е последен с една.

На осминафиналите Испания ще се изправи срещу съседна Португалия, а Чили се сблъсква с петкратния световен шампион Бразилия.

Испания започна вихрено срещу Чили, защото се нуждаеше от победа, за да се класира напред. В четвъртата минута Торес стреля с глава, но над гредата. Минутка по-късно нападателят се озова в добра позиция, но в последния момент действа колебливо.

В 24-ата минута Торес стреля, Клаудио Браво излезе извън наказателното си поле и пресече паса. Отбитата топка мигновено беше посрещната от Давид Вия, който прехвърли стража и бранител за 1:0 от 45 метра. Вия вкара десетия си гол на европейски и световни финали и стана единственият испанец с това постижение.

В 37-ата минута “Ла Фурия” дръпна с 2:0. Давид Вия подаде към дузпата за Иниеста, който с премерен нисък шут удвои. Съдия даде втори жълт картон на Естрада за фаул срещу Торес при атаката за гола.

Второто полувреме започна с гол за Чили. В 47-ата минута резервата Мияр стреля от 20 метра, топката се отби от крака на Пике и влезе в мрежата на Касияс - 1:2. До края на мача Чили опита да вкара нов гол, но ударите на Санчес и Мияр не поразиха целта. Европейският шампион заигра малко по-дефанзивно и въпреки това направи няколко опасни атаки.

ЧИЛИ - ИСПАНИЯ 1:2
0:1 Вия (24), 0:2 Иниеста (37), 1:2 Мияр (47)

flag_of_chile_001.jpgЧИЛИ:
1.Клаудио Браво, 4.Маурисио Исла, 17.Гари Медел, 3.Валдо Понсе, 8.Артуро Видал, 10.Хорхе Валдивия (47 - 22.Естебан Паредес), 18.Гонсало Хара, 13.Естрада, 11.Гонзалес (47 - 20.Родриго Мияр), 15.Жан Босежор, 7.Алексис Санчес (68 - 16.Фабиан Ореяна)

SpainFlag.jpgИСПАНИЯ: 1.Икер Касияс, 15.Серхио Рамос, 3.Жерар Пике, 5.Карлес Пуйол, 11.Жоан Капдевия, 14.Шаби Алонсо (75 - 20.Шави Мартинес), 16.Серхио Бускетс, 8.Шави, 6.Андрес Иниеста, 7.Давид Вия, 9.Фернандо Торес (55 - 10.Франсеск Фабрегас)

Претория, стадион "Лофтъс Версфелд" - 41 958 зрители
Съдия: Марко Родригес (Мексико)
Жълти картони: Медел, Естрада, Понте (Ч)
Червен картон (втори жълт): Естрада (Ч-38)

42% Притежание на топката 58%

Швейцария не успя да победи Хондурас – 0:0 и двата тима отпаднаха от Световното в ЮАР. Отборите стартираха плахо, като “кръстоносците”, които се нуждаеха от успех с два гола разлика бяха по-пасивни. На няколко стигнаха до разбърквания, но без особен резултат. В 42-ата минута Дердийок намери Нкуфо в малкото наказателно поле, но той реши да спира топката на гърди и тя му избяга. Веднага след това отново Нкуфо получи страхотно центриране, но от близо с глава не успя порази вратата.

Второто полувреме бе по-интересно. В 53-ата минута Давид Суасо пропусна първата отлична възможност за Хондурас, след като с глава не успя да порази вратата. Швейцария пък отговори с хубав удар от фаул на Якин. В 60-ата минута Барнета бе оставен да напредне и да стреля от границата на наказателното поле, но ударът му бе спасен от Ваядарес. Десет минути по-късно Хондурас изпусна най-чистото си положения в мача. Алварес бе изведен сам срещу Беналио, но вратарят с виртуозен рефлекс успя да опази вратата си суха.

В последните десет минути Хондурас се прибра, но пробваше шанса си на контраатаки и при една от тях стигнаха и до гол, който бе отменен заради спорна засада./БЛИЦ

Срещата по минути тук

ШВЕЙЦАРИЯ - ХОНДУРАС 0:0

switzerland_flag.jpgШВЕЙЦАРИЯ: 1.Диего Беналио, 2.Щефан Лихтщайнер, 13.Стефан Грихтинг, 5.Стив фон Берген, 17.Рето Циглер, 8.Гьокхан Инлер, 6.Бенямин Хюгел (78 - 23.Чердан Шакири), 16.Желсон Фернандеш (46 - 15.Хакан Якин), 7.Транкило Барнета,10.Блейз Нкуфо (69 - 9.Александър Фрай), 19.Ерен Дердийок

Honduras_Flag.jpgХОНДУРАС: 18.Ноел Ваядарес, 2.Осман Чавес, 3.Мейнор Фигероа, 5.Виктор Бернандес, 6.Ендри Томас, 7.Рамон Нунес (67 - 15.Валтер Мартинес), 8.Уилсън Паласиос, 10.Джери Паласиос (78 - 12.Джоржи Уелком), 11.Давид Суасо (87 0 19.Данило Турсиос), 16.Маурисио Сабайон, 17.Едгар Алварес