2024-04-27 @ 06:38 EEST
Холандия на полуфинал, изхвърли Бразилия след обрат

“Лалетата” губеха с 0:1, но спечелиха с 2:1 срещу петкратния световен шампион

Холандия изхвърли един от големите фаворити за титлата Бразилия и се класира на полуфинал на световното първенство в ЮАР. “Лалетата” губеха с 0:1, но обърнаха до 2:1. В последните два пъти, когато отборът премина осминафиналите, бе отстраняван именно от “селесао” (през 1994 година на четвъртфинал и четири години след това на полуфинал).

Бразилия поведе след гол на Робиньо още в 10-ата минута, но през втората част Фелипе Мело си вкара автогол. Победното попадение бе дело на Уесли Снайдер. В 73-ата минута японският съдия Ничимура даде директен червен картон за Фелипе Мело, който фаулира Робен, а след това стъпи върху краката му.

В 10-ата минута Робиньо получи прекрасен пас от Фелипе Мело от центъра на терена по земя и с удар отново по земя преодоля вратаря на Холандия Стекеленбург. В 25-ата минута Майкон напредна отдясно, но Де Йонг го спря с шпагат. В 31-ата минута Кака нанесе страхотен удар, като преди това получи красив пас с пета от Луиш Фабиано. Вратарят Стекеленбург обаче със сетни усилия изби фалцираната топка в корнер. В последните секунди на първото полувреме бразилците атакуваха повече, но така и не стигнаха до ново положение пред холандската врата.

През втората част “лалетата” заиграха по-добре. Без постоянен натиск и малко изненадващо те стигнаха до пълен обрат в резултата и победиха логично и заслужено с 2:1.

Още в 53-ата минута Снайдер центрира от десния фланг, Фелипе Мело и Жулио Сезар скочиха за високата топка, тя се удари леко в главата на Мело и влетя във вратата на Бразилия за 1:1. В 63-ата минута играчите на Холандия искаха дузпа за игра с ръка на Лусио в наказателното поле, но японският рефер Ничимура не показа бялата точка.

В 68-ата минута “лалетата” стигнаха до второто попадение. Ариен Робен центрира от корнер, на първата греда много хубаво Дирк Кайт продължи с глава топката навътре в наказателното поле, където отново с глава Снайдер я забоде зрелищно в горния десен ъгъл за победното 2:1.

Само пет минути след това Фелипе Мело записа още една черна точка в актива си. След като си вкара автогол, съдията го изгони с директен червен картон. Мело фаулира Робен и го свали на земята, след което стъпи върху краката му.

В последните минути на двубоя Бразилия се опита да направи нещо и да отбележи поне изравнително попадение, но не успя. Холандия заигра на контраатака и няколко пъти имаше шанс да вкара и трети гол. В 84-ата минута Дирк Кайт стреля силно от наказателното поле, но Жулио Сезар спаси. В даденото от съдията добавено време защитата на Бразилия проспа атака на Холандия, четирима в оранжево се оказаха сами срещу само един от “селесао”. “Лалетата” обаче се замотаха, защитник притича и изчисти./БЛИЦ

Мачът по минути тук

ХОЛАНДИЯ - БРАЗИЛИЯ 2:1
0:1 Робиньо (10), 1:1 Фелипе Мело (53-автогол), 2:1 Уесли Снайдер (68)

netherlands_flag.jpgХОЛАНДИЯ: 1.Маартен Стекеленбург, 2.Грегори ван дер Вийл, 3.Джон Хейтинга, 13.Андре Ойер, 5.Джовани ван Бронкхорст, 7.Дирк Кайт, 6.Марк ван Бомел, 8.Найджъл де Йонг, 11.Ариен Робен, 10.Уесли Снайдер, 9.Робин ван Перси (85 - 21.Хунтелаар)

Flag_of_Brazil.jpgБРАЗИЛИЯ: 1.Жулио Сезар, 2.Майкон, 3.Лусио, 4.Жуан, 6.Мичел Бащош (62 - 16.Жилберто), 5.Фелипе Мело, 8.Жилберто Силва, 13.Дани Алвеш, 10.Кака, 11.Робиньо, 9.Луиш Фабиано (77 - 21.Нилмар)

Стадион: "Нелсън Мандела Бей" - 40 186 зрители
Съдии: Юичи Ничимура, Тору Сагара (Япония), Жеонг Хае Санг (Южна Корея)
Жълти картони: Грегори ван дер Вийл, Найджъл де Йонг, Джон Хейтинга, Андре Ойер (Холандия); Мичел Бащош (Бразилия)
Червен картон: Фелипе Мело (73-Бразилия)