2024-04-26 @ 21:49 EEST
Англия - България 4:0
СпортМачът по минути с БЛИЦ

Националният отбор на България претърпя тежка загуба от Англия с 0:4 в първата си европейска квалификация за първенството в Полша и Украйна през 2012 година. Двубоят се игра на “Уембли” пред 73 426 зрители. Нападателят на Тотнъм Джърмейн Дефоу се отчете с хеттрик, а Адам Джонсън добави едно попадение.

Това бе най-тежкото ни поражение от Англия в изиграните 9 мача до момента. От предишните осем България бе губела най-много с 0:3 в София през 1979 година в европейска квалификация.

Въпреки проблемите с много контузени футболисти, “Трите лъва” стигна до трите точки сравнително лесно и без да се напряга. Домакините имаха превес през цялото време, създадоха доста опасности особено през втората част и заслужено стигнаха до успеха. В другия мач от групата Черна гора би Уелс с 1:0. На 7 септември България посреща Черна гора в София, а Англия гостува на Швейцария.

Селекционерът на България заложи на Станислав Манолев отдясно в защита, Иван Иванов и Илиян Стоянов в центъра и Живко Миланов отляво. В средата на полузащитата действаха Стилиян Петров и Станислав Ангелов, отдясно Чавдар Янков, а отляво Мартин Петров. Сам в атака бе Валери Божинов, а зад него действаше Ивелин Попов.

Домакините започнаха вихрено и още в 3-ата минута поведоха в резултата. Уейн Рууни центрира вляво в наказателното поле към Ашли Коул, който бе изпуснат последователно от Станислав Манолев и Илиян Стоянов. Коул стреля, но Ники Михайлов изби, топката обаче отново се върна в защитника, който намери Джърмейн Дефоу пред вратата и нападателят с топовен шут прати топката в мрежата през шпагата на Иван Иванов. В следващите минути Англия продължи да има превес, но не създаваше кой знае какви опасности пред българската врата. Едва в 15-ата минута Божинов не успя да се пребори за топката в наказателното поле на съперника, а след това Ивелин Попов бе съборен, но не последва нарушение в наша полза.

В 20-ата минута без положение България стигна до възможност за изравнително попадение. Чавдар Янков центрира отдясно, топката мина през двама защитници на домакините, стигна до Глен Джонсън, който нескопосано я прати към собствената си врата, но Джо Харт улови на голлинията. Три минути след това Божинов получи пас вдясно пред наказателното поле, имаше възможност да непредне и дори да стреля, но си поведе дълго топката и я загуби. В 31-ата минута Тио Уолкът си поигра с Живко Миланов отдясно, влезе в наказателното поле, но след центрирането му Николай Михайлов изчисти в корнер. В 37-ата минута Джърмейн Дефоу получи в наказателното поле, Илиян Стоянов обаче застана добре до него и успя да му отнеме топката, след което бе фаулиран от нападателя на Англия.

През втората част нашите продължиха да се страхуват да нападат, но все пак стреляха към вратата на съперника. В 53-ата минута Ивелин Попов стреля на сантиметри покрай левия страничен стълб, след като получи от Валери Божинов. Това бе и първото по-сериозно положение за “лъвовете”. В 60-ата минута Мартин Петров напредна отляво, влезе в наказателното поле и върна към Станислав Ангелов, който стреля много хубаво, но Джо Харт улови. Домакините в еднага органинизираха контраатака, тя премина през центъра, където контузен лежеше Валери Божинов. Джерард намери Рууни, той продължи към Дефоу, а нападателят реализира без проблеми между краката на Николай Михайлов за 2:0. В 65-ата минута и Димитър Рангелов имаше шанс да реализира, но останал сам срещу Джо Харт стреля в рамото му и не успя да го преодолее. В последните 15 минути на двубоя домакините се развихриха и обсадиха вратата на Николай Михайлов. В 76-ата минута Стивън Джерард стреля отдалеч, българският вратар не се справи и се наложи с една ръка да доизбива топката пред погледа на Дефоу.

В 83-ата минута влезлият като резерва Адам Джонсън направи 3:0. Той получи подаване от Уейн Рууни вдясно в наказателното поле, остана срещу Веселин Минев, направи движение наляво и с премерен удар хвана в крачка Ники Михайлов, за да го преодолее без проблем. Крайното 4:0 оформи звездата на Англия тази вечер Джърмейн Дефоу. И този път в основата на попадението бе Рууни, който напредна през центъра, стигна до наказателното поле и изведе Дефоу вляво, който без проблеми надигра Иван Иванов и с хубав изстрел прати топката за четвърти път в българската врата./БЛИЦ

1 -
домакините от Англия играят с бели фланелки, сини гащета и бели чорапи. България е в червени фланелки, зелени гащета и червени чорапи
1 -
първи единоборства в средата на терена, чува се агитката: "Българи, юнаци"
2 -
нарушение на Гарет Бари срещу Ивелин Попов в нашата половина
3 - topka.jpg ГООЛ за Англия, голмайстор Джърмейн Дефоу. Рууни центрира вляво в наказателното поле към Ашли Коул, той бе изпуснат първо от Станислав Манолев, а след това и от Иван Иванов, би, но Ники Михайлов изчисти, след което Ашли Коул намери Дефоу и той с мощен удар прониза българската врата, докато Михайлов бе още на земята
7 -
далечен удар на Тио Уолкът, но извън вратата
8 -
центриране на Глен Джонсън отдясно, Иван Иванов скача и чисти пред погледа на Николай Михайлов
15 -
далечно центриране в наказателното поле на Англия към Божинов, той обаче не стига до топката, след което тя е отбита, попада в Ивелин Попов, но той е съборен на границата на наказателното поле. Съдията не дава фаул
17 -
атака на Уолкът отдясно, стигна до аутлинията, центрира в наказателното поле, но защитник на България чисти
19 -
центриране на Живко Миланов отляво, Ивелин Попов обаче е заклещен между трима и губи в наказателното поле
20 - ОПАСНОСТ пред вратата на Англия,
Чавдар Янков центрира отдясно, двама пропуснаха, топката стигна до Глен Джонсън, който стреля към собствената си врата и в последния момент Джо Харт закова топката на голлинията
23 - добра възможност за Валери Божинов,
получи пас леко вдясно пред наказателното поле, имаши изгледи да напредне и да стреля, но си поведе дълго топката и загуби
29 -
далечен, но много слаб удар на Джеймс Милнър и никаква опасност за Николай Михайлов
31 -
Тио Уолкът направи за смях Живко Миланов с няколко финта, влезе в наказателнлото поле отдясно, но си скъси ъгъла и стреля. Вратарят Михайлов за по-сигурно изби в корнер. След изпълнението нищо опасно
36 -
бърза атака на Англия, Ашли Коул надигра Чавдар Янков в средата на терена, след това направи двойно подаване с Уейн Рууни, подаването към Ашли Коул обаче бе дълго и Николай Михайлов излезе и улови
37 -
центриране към Джърмейн Дефоу в наказателното поле, Илиян Стоянов застана добре до него, гардира и бе фаулиран от нападателя на Англия
38 -
поредна атака за Англия, но Иван Иванов изчисти, след това топката попадна в Уолкът отдясно, надиграва се с Живко Миланов и центрира, но Ники Михайлов спасява
40 - силен удар отдясно на наказателното поле на България на Джейм Милнър, след рикошет топката излиза в корнер
41 -
след изпълнение на корнер Уолкът центрира остро в наказателното поле, Николай Михайлов пресече паса, но Дефоу влезе в краката му и българският вратар лежа няколко секунди на тревата
45 -
центриране на Ивелин Попов отдясно в наказателното поле, но без опасност Джо Харт се извисява и лови
45 - край на първото полувреме
---------------------------------------------------------------
46 - начало на второто полувреме
46 -
опит за притеснение на Джо Харт, Божинов отдясно, тръгна да се надиграва с бранител, след това стреля, но далеч в аут
50 -
атака за България, топката стигна отляво до Живко Миланов, но той центрира балонно в наказателното поле и Харт улови
50 -
добро спасяване на Николай Михайлов, който бе прехвърлен от Рууни, но се върна на време и извади топката в корнер
53 - ПЪРВИ пропуск за България, след дълго подаване към Божинов, той продължи към Ивелин Попов вляво в наказателното поле, Попов стреля по диагонала и топката мина на сантиметри покрай левия страничен стълб
54 - тежка контузия на Майкъл Доусън, който усука коляното си без да е фаулиран
60 - УДАР на Станислав Ангелов от  наказателното поле, но Джо Харт спаси. Мартин Петров напредна отляво, върна към Ангелов, който стреля
61 - topka.jpg ГООЛ за Англия, голмайстор Джърмейн Дефоу. Домакините организираха контраатака веднага след удара на Станислав Ангелов. Атаката мина през центъра, където контузен лежеше Валери Божинов, Джерард намери Рууни, а той Дефоу,  който вкара между краката на Николай Михайлов
62 -
жълт картон за Ивелин Попов
63smqna.jpg смяна в състава на България, на мястото на Валери Божинов влиза Димитър Рангелов
63 - опасност пред вратата на България, Джерард центрира, Ники Михайлов тръгна да излиза, за да боксира, Кейхил обаче не успя да отиграе с глава и топката излезе в аут
65smqna.jpg смяна в състава на България, на мястото на Станислав Манолев влиза Веселин Минев
65 - ПРОПУСК на Димитър Рангелов, който получи в наказателното поле, остана под ъгъл сам срещу вратаря Харт, би, но топката срещна дясното рамо на стража на Англия
70 - Стилиян Петров намери Димитър Рангелов вляво в наказателното поле на Англия, но нападателят би слабо
73 - ГРЕДА след удар на Тио Уолкът, който напредна отдясно по атаката на домакините, от малък ъгъл опита да изненада Ники Михайлов и уцели левия страничен стълб
76 - спасяване на Николай Михайлов след далечен удар на Стивън Джерард. Българският вратар не успя да улови топката, тя му изскочи от ръцете, а Дефоу бе наблизо, Михайлов обаче се протегна и изби с една ръка
85 - ГООЛ за Англия, голмайстор Джърмейн Дефоу. Рууни напредна през центъра, намери Дефоу вляво в наказателното поле, Иван Иванов само придружи Дефоу, който реализира

АНГЛИЯ - БЪЛГАРИЯ 4:0
1:0 Джърмейн Дефоу (3), 2:0 Джърмейн Дефоу (61)
, 3:0 Адам Джонсън (83), 4:0 Джърмейн Дефоу (85)

АНГЛИЯ: 1.Джо Харт, 2.Глен Джонсън, 3.Ашли Коул, 5.Майкъл Доусън (56 - 14.Гари Кейхил), 6.Фил Ягиелка, 4.Стивън Джерард, 7.Тио Уолкът, 8.Гарет Бари, 9.Джърмейн Дефоу, 10.Уейн Рууни, 11.Джеймс Милнър
Резерви: 12.Бен Фостър, 13.Киърън Гибс, 14.Гари Кейхил, 15.Майкъл Карик, 16.Адам Джонсън, 17.Ашли Йънг, 18.Дарън Бент

БЪЛГАРИЯ:
13.Николай Михайлов, 2.Станислав Манолев (65 - 5.Веселин Минев), 15.Иван Иванов, 3.Илиян Стоянов, 16.Живко Миланов, 8.Чавдар Янков, 6.Станислав Ангелов, 19.Стилиян Петров, 17.Мартин Петров, 7.Ивелин Попов, 10.Валери Божинов (63 - 11.Димитър Рангелов)
Резерви: 1.Владислав Стоянов, 5.Веселин Минев, 12.Георги Пеев, 9.Мартин Камбуров, 20.Станислав Генчев, 14.Валери Домовчийски, 11.Димитър Рангелов

Евроквалификация от Група "G"
Лондон, стадион "Уембли" - 73 426 зрители

Съдия: Виктор Касай (Унгария)
Жълти картони: Ивелин Попов (България)

**************************

Футбол: България не успя да промени историята, загуба с 0:4 от Англия на „Уембли”

Лондон. Националният отбор на Англия спечели по категоричен начин домакинството си на България с 4:0, в квалификационната среща между двата тима за Евро 2012, която се игра на стадион „Уембли”.
Първото попадение за домакините бе отбелязано от Джърмейн Дефоу, още в третата минута на мача. Ашли Коул стреля, Михайлов отби удара му, но в последствие добавката на Дефоу не остави шансове на българския страж. В 20-ата минута, при едно от малкото центрирания в наказателното поле на Англия, Глен Джонсън можеше да си отбележи автогол, при опита си да изчисти топката в предни позиции. Джо Харт обаче се намеси решително и предотврати опасността пред вратата си. Малко по-късно Ивелин Попов изведе в добра позиция Валери Божинов, но нападателят на Парма не успя да овладее топката, връщайки я в притежание на домакините. След около час игра Валери Божинов се оказа в нова добра ситуация, по нападението на тима, като реши да комбинира с намиращия се вляво от него Ивелин Попов, оказал се очи в очи с Джо Харт. Попов стреля, но за съжаление ударът му не намери очертанията на вратата. Малко по-късно, при поредната българска атака, Ангелов стреля, но Харт за пореден път спаси. В последвалите контрадействия на домакините, само след три подавания те стигнаха до българската врата, като Дефоу не се подвоуми, отбелязвайки втория си гол в мача. Минута по-късно Божинов бе заменен принудително, след получена тежка контузия. В 70-ата минута Димитър Рангелов получи поредната добра възможност за реализиране на попадение, но пропусна да се разпише. 5 минути преди края и младият Адам Джонсън успя да запише името си сред голмайсторите за Англия, а в заключителните секунди на редовното време Джърмейн Дефоу оформи своя хеттрик, с нов пробив по лявата част на английското нападение.
Главен съдия на мача бе Виктор Касай, от Унгария.
Така България продължава да няма победа над Англия, в историята на мачовете между двата тима. Във вече 9-те мача до момента националният отбор е записал 4 равни срещи и 5 загуби, а головата разлика е 2:13.

Англия - България 4:0 | 1 брой коментари | Регистрация
Автор: Anonymous да 2010-09-04 @ 00:07 EEST

Има ощи да се учим! Няма страшно. Както немците биха в Африка, така Англия ни би нас. Важното е да се учим отгрешките и да ходим напред. Само сополанковците спират разревани при първия бой. :-)