2024-04-27 @ 07:28 EEST
Бихме Испания по пътя към полуфиналите
Спорт Националният ни отбор по волейбол победи Испания с 3:1 гейма (25:21, 27:25, 26:28, 25:18) в мач от третата групова фаза на световното първенство. Двубоят се игра в зала “Нелсън Мандела” във Флоренция. Следващият мач на нашите е в сряда отново от 22,00 часа българско време срещу Куба. За финалната четворка се класира единствено победителят, а останалият на второ място ще се бори за разпределение на местата от 5-о до 8-о.

Нашите спечелиха първия гейм с 25:21, взеха и втория с 27:25. В третата част испанците успяха да ни затруднят и спечелиха с 28:26, след като момчетата на Пранди изпуснаха три мачбола. В четвъртия гейм обаче всичко си дойде на мястото и “лъвовете” бяха безапелационно с 25:18, с което завоюваха победата в двубоя.

След равностойно начало България поведе със 7:5 след блок-аут на Тодор Алексиев и блокада на Виктор Йосифов, но веднага последва изравняване при 7:7 след атака на Мануел Севияно и аут на Матей Казийски. Техническата пауза дойде при минимално предимство за българите - 8:7 след успешна атака на Казийски. Постепенно испанците обърнаха до 11:10 след атака на Севияно, след което в игра се появи Цветан Соколов на мястото на капитана Владо Николов. След това българските "лъвове" си върнаха преднината при 13:11 след атака през центъра на Николай Николов, аут на Иван Перес и контра на Алексиев, но веднага последва ново равенство при 14:14 след блокада на Серхио Нода срещу Цецо Соколов и ас на Иван Перес. Второто техническо прекъсване дойде при 16:15 за момчетата на Силвано Пранди след мощен блок-аут на Соколов. Разликата набъбна до 18:15 след грешка на Перес и атака на Казийски, което накара легендарният аржентински треньор на "Ла Фурия" Хулио Веласко да вземе тайм-аут. Това не помогна и България увеличи преднината си до 20:15 след блокада на разпределителя Андрей Жеков и поредна грешка на Иван Перес. Българските момчетата продължи спокойно и спечелиха гейма с 25:21 след сервис в аут на Перес.

И втората част започна отлично за България и поведохме с 5:2. Първото техническо прекъсване дойде в наша полза при 8:4 след мощна атака на Матей Казийски. След това последваха страхотни блокади на Андрей Жеков и Виктор Йосифов след шести пореден сервис на Соколов - 10:4 и второ прекъсване за испанците. Постепенно иберийците стопиха разликата до 15:13 след грешка в атака на Тодор Алексиев последвана от колективна грешка на българите, което принуди Силвано Пранди да вземе тайм-аут. Това не помогна и Испания изравни при 15:15 след блокада на испанския капитан Хулиан Гарсия-Торес срещу Цецо Соколов и успешна атака на Серхио Нода, след което дори поведе с 16:15 след ас на Хорхе Ернандес. Разликата леко се увеличи при 18:16 след блокада на Нода срещу Соколов, след което на полето се върна Владо Николов. Постепенно България успя да изравни при 22:22 след грешка от сервис на влезлия като резерва Франсиско Родригес и страхотна блокада на Тодор Алексиев срещу Иван Перес. Двата отбора играха при равенства до 25:25, след което българските "лъвове" съумяха да спечелят гейма трудно с 27:25 след атака в аут на Иван Перес и блокада на Виктор Йосифов.

В третия гейм Испания дръпна с 4:1. Първото техническо прекъсване дойде отново в полза на съперника - 8:6. Българските момчета намалиха при 11:10 след мощна атака на Матей Казийски и аут на Мануел Севияно, а след това дори изравнят при 13:13 след единична блокада на Виктор Йосифов срещу Хулиан Гарсия-Торес. Второто техническо прекъсване дойде при минимална преднина за Испания - 16:15. Двата отбора продължиха отново равностойно, но все пак Испания увеличи преднината си при 23:21 след две атаки на влезлия като резерва Густаво Сауседо. България изравни при 23:23 след нова блокада на Виктор Йосифов и успешна атака на Тодор Алексиев. За пореден път двата отбора изредиха няколко равенства до 26:26, но в крайна сметка испанците спечелиха драматично гейма с 28:26 след две атаки на Мануел Севияно и три спасени мачбола.

БЪЛГАРИЯ - ИСПАНИЯ 3:1 гейма (25:21, 27:25, 26:28, 25:18)

БЪЛГАРИЯ:
Андрей Жеков, Владимир Николов, Матей Казийски, Тодор Алексиев, Виктор Йосифов, Николай Николов - Теодор Салпаров-либеро
Старши треньор: Силвано Пранди (Италия)

ИСПАНИЯ: Мануел Севияно, Серхио Нода, Гийермо Ернан, Хорхе Фернандес, Иван Перес, Хулиан Гарсия-Торес - Франсеск Лянас-либеро
Старши треньор: Хулио Веласко (Аржентина)

Комиците от Бразилия едва биха Чехия

"Селесао" стигна до трудния успех с 3:2 гейма
Комичните бразилски волейболисти, които преди дни си направиха тънки сметки и играха симулативно срещу България, сега победиха трудно Чехия с 3:2 гейма (25:20, 22:25, 23:25, 25:21, 15:8) в първи мач от четвъртфиналната Група "R" на Мондиала в Италия. Избраниците на селекционера Бернардо Резенде губеха с 1:2, след като бяха спечелили първия гейм, но с огромни усилия успяха да сломят намиращия се в чудесна форма свой опонент.

Най-полезният играч в последното издание на Световната лига Мурило Ендрес отново бе на висота със своите 25 точки (21 от атака и 4 блока). Данте Амарал завърши с 19 (17 атака, 2 блока), Родриго Сантана добави 15, като една трета от тях бяха от блокади. Бразилия не направи нито един ас.

За Чехия състезателят на Пламен Константинов в турския Зираат Банкасъ Петер Платеник бе най-резултатен с 18 точки, а с по 14 приключиха 14 приключиха трима - Ян Стокр, Петер Конечни и Ондржей Конечни.

Така бразилците се спасиха от възможността да играят минимум за 5-8-о място и запазиха шансовете си за 1/2-финалите. Днес кариоките почиват, а Чехия играе срещу Германия от 22:00 часа българско време. При нова загуба чехите ще спорят за 9-12-о място. Двубоят между Бразилия и Германия пък е утре (6 октомври) от 18:00 часа българско време. /БЛИЦ