изпрати публикация  :  календар  :  търсене  :  статистика  :  Архив  :  Има ли Дядо Коледа?  :  Интернет връзки  :  Polls  
    НДТ, Добрич, България Албена - Oasis for Holidays   По-добрият вестник на Добричка област
NDT Newspaper, Dobrich, Bulgaria
    
 Добре дошли в НДТ, Добрич, България
 2024-04-26 @ 07:15 EEST
Обявиха Седемте нови чудеса на света!    
Любопитно

Това са Великата китайска стена, град Петра в Йордания, статуята на Христос Спасител в Бразилия, Мачу Пикчу в Перу, Чичен Ица в Мексико, Колизеумът в Рим и Тадж Махал в Индия.



Великата китайска стена, град Петра в Йордания, статуята на Христос Спасител в Бразилия, Мачу Пикчу в Перу, Чичен Ица в Мексико, Колизеумът в Рим и Тадж Махал в Индия са новите Седем чудеса на света.

Те бяха избрани след гласуване на сайта New7wonders.com и чрез SMS-и, в което участваха 100 млн. души от всички краища на планетата. Те можеха да гласуват за предпочитаните от тях "чудеса" от януари тази година.

Резултатите от вота бяха обявени на стадион "Луж" в португалската столица Лисабон по време на пищна церемония, напомняща тържествата по откриването и закриването на Олимпийските игри. Тя бе предавана по телевизиите в 170 държави и гледана от 1,6 млрд. жители на планетата.

На шоуто присъстваха бившият американски астронавт Нийл Армстронг, бившият генерален секретар на ООН Кофи Анан, йорданската кралица Рания и португалският премиер Жозе Сократиш, чиято страна сега е ротационен председател на ЕС. Водещи бяха американските актьори Бен Кингсли и Хилари Суонк.

40 хил. зрители на стадиона гледаха зрелищната проява

Тя започна с отварянето на огромна златна книга върху голямата сцена с площ от 6500 кв.м, на която бяха представени древните Седем чудеса на света. После книгата беше заменена с гигантски компютър, символ на вота за новите чудеса.

В първата част на церемонията бяха обявени и кои са седемте чудеса на Португалия. Това беше жест към страната домакин, която нямаше нито един обект в списъка на 21-те претенденти.

Седемте нови чудеса на света бяха избрани след надпревара, в която участваха 21 обекта, които пък бяха предварително селекционирани още през януари 2006 г. от общо 77 предложения.

Селекцията тогава бе извършена от жури, съставено от изтъкнати архитекти и от бившия генерален секретар на ЮНЕСКО Федерико Майор.

Сред 21-те финалисти бяха още Акрополът в Атина, църквата "Света София" в Истанбул, Кремъл и храмът "Св. Василий Блажени" в Москва, замъкът "Нойшванщайн" в Германия, Айфеловата кула в Париж, мегалитите Стоунхендж във Великобритания, храмовете Ангкор Ват в Камбоджа, дворецът Алхамбра в Гранада, храмът "Киомизу" в Япония, замъкът "Нойшванщайн" в Германия, Статуята на свободата в Ню Йорк, операта в Сидни, древният град Тимбукту и каменните статуи на Великденските острови в Чили.

Кампанията за обявяване на Седемте нови чудеса на света бе лансирана от швейцарския турист и режисьор Бернар Вебер, след като през 2001 г. талибаните разрушиха двете гигантски статуи на Буда в долината Бамиян в Афганистан.

"Идеята е да се стимулира културният диалог и взаимният културен респект", обясни пред Франс прес Тиа Виеринг, говорител на фондацията "Новите 7 чудеса" със седалище в Цюрих, Швейцария, организирала гласуването. Кампанията обаче не беше подкрепена от ЮНЕСКО.

Древните Седем чудеса на света са съществували преди повече от 2000 години и всички са били в региона на Средиземно море. От тях само пирамидите в Гиза са се запазили и до днес. Останалите са статуята на Зевс Олимпийски, храмът на Артемида в Ефес, висящите градини на Семирамида, мавзолеят в Халикарнас, Родоският колос, фарът в Александрия.

От днешните чудеса три са в Латинска Америка. Бразилският президент Луис Инасиу Лула да Силва поздрави бразилския народ с това, че статуята на Христос Спасител, издигаща се на хълм над Рио де Жанейро, също се нареди сред финалистите.

"Статуята на Христос винаги си е била чудо за Рио и за Бразилия, а от днес тя ще стане чудо и за целия свят", се казва в изявлението на Лула да Силва.

Включването й в списъка ще донесе на Рио допълнителни приходи от 90 милиона долара, смятат специалисти.

Кратка справка за Седемте нови чудеса на света:

Великата китайска стена - 6700-километровото отбранително съоръжение е най-голямата издигана от човека структура в света. Голяма част от нея е построена от VII в. до IV в. пр. Христа, за да защити отделните династии от нашествията на хуни, монголи и други племена.

Град Петра в Йордания - древният град Петра в югозападната част на Йордания е построен терасовидно около Вади Муса или долината на Моисей. Бил е столица на древното царство на набатеите, намирал се е на пътя на керваните и е продължил да процъфтява под римско управление, след като набатеите били разгромени през 106 г. сл. Христа.

Статуята на Христос Спасител в Бразилия - 38-метровата статуя на Христос с разперени ръце гледа към Рио де Жанейро на атлантическия бряг от хълма Корковаду. Изваяна е от полско-френския скулптор Пол Ландовски, тежи над 1000 т и е изградена на части във Франция, които впоследствие били докарани с кораб в Бразилия. Статуята е тържествено открита на 12 октомври 1931 г.

Мачу Пикчу в Перу - построени по времето на империята на инките през XV в., големите стени, дворци, храмове и домове в Мачу Пикчу се намират на 2430 м надморска височина в Андите, откъдето има изглед към долина, на 500 км югоизточно от Лима. Остава загадка как големите камъни са били транспортирани на такава надморска височина, за да бъде построен отдалеченият град.

Пирамидата в Чичен Ица в Мексико - стъпаловидната пирамида, увенчана с храм на върха си, е построена на свещено място, което е било един от центровете на маите на полуостров Юкатан в Мексико. Издигната е съобразно слънчевия календар, за да може сенките по време на есенното и пролетното равноденствие да напомнят виеща се по стъпалата й змия.

Колизеумът в Рим - огромният амфитеатър в Рим е открит през 80 г. от император Тит на церемония за игри, продължили 100 дни. Колизеумът с 50 000 седящи места е вдъхновил дизайна на съвременни стадиони и е бил арена, където гладиатори са се сражавали до смърт.

Тадж Махал в Индия - беломраморният мавзолей в Агра, щата Утар Прадеш, е построен от император Шах Джахан между 1632 г. и 1654 г. за любимата му съпруга Мумтаз Махал, която умира при раждане. Комплексът е ярък пример за комбиниране на индийския, персийския и ислямския стил в архитектурата и включва гробниците на императора и съпругата му.  http://www.vesti.bg

 


Сходни връзки

Обявиха Седемте нови чудеса на света! | 0 брой коментари | Регистрация
Екипът не носи отговорност за коментарите, публикувани от посетителите.

Stats
 Copyright ©2000 - 2003 © 2024 НДТ, Добрич, България
 Всички права запазени.
Powered By Geeklog 
Страницата е генерирана за 0.06 секунди