2024-05-08 @ 20:37 EEST
ЦАР ФУТБОЛ
СпортЦАР ФУТБОЛ

МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД ПОБЕДИ АРСЕНАЛ С 2:1

Манчестър Юнайтед победи Арсенал с 2:1 на „Емиратс" и отново скъси изоставането си от градския съперник Манчестър Сити в класирането на 3 точки. „Червените дяволи" не направиха един от най-добрите си мачове, но въпреки това успяха да си тръгнат с победа от Лондон. Димитър Бербатов започна двубоя на пейката и така и не влезе в игра. По-голямата част от  първото полувреме премина под диктовката на Юнайтед. Опасните положения и пред двете врати обаче почти липсваха. Лошата новина за Алекс Фъргюсън бе контузията на Фил Джоунс, който бе изнесен на носилка и бе заменен от Рафаел. В 35-ата и 40-ата минути Нани можеше на два пъти да се разпише, но не сполучи. „Червените дяволи" обаче нанесоха своя удар в добавеното време на първата част. Гигс центрира отляво и Валенсия откри след удар с глава. След почивката Арсенал взе инициативата и започна да създава положения пред Линдегаард. В 51-ата минута Смолинг се подхлъзна и предостави топката на Росицки, чехът напредна и намери отлично Ван Перси, холандецът обаче пропусна от чиста позиция. Малко по-късно шансове се откриха и пред Рамзи, Росицки и Чембърлейн, но тримата също нямаха късмет. Юнайтед можеше да поведе с 2:0. Уелбек бе изведен сам срещу Счесни, пусна топката покрай вратаря и я насочи към празната врата. Притичалият Мертезакер обаче успя да предотврати сигурно попадение, избивайки топката с шпагат на метър пред голлинията. Арсенал нанесе своя удар в 70-ата минута. Ван Перси получи отличен пас от Чембърлейн и с диагонален удар между краката на защитник насочи топката в долния ъгъл на вратата за 1:1. Домакините обаче не успяха да се радват на гола си много дълго. В 82-ата минута Валенсия навърза няколко защитници на лондончани и върна към Уелбек, който отблизо прониза вратата на Счесни и оформи крайното 1:2.

* АНГЛИЯ - ВИСША ЛИТА

1. Манчестър Сити      22        17        3          2          60:18    54

2. Манчестър Юнайтед            22        16        3          3          54:21    51

10. Съндърланд          22        7          6          9          29:24    27

11. Астън Вила            22        6          9          7          26:29    27

ИНТЕР ОБЪРНА ЛАЦИО ЗА ШЕСТИ ПОРЕДЕН УСПЕХ

Отборът на Интер за пореден път доказа, че се намира в страхотна форма напоследък, след като постигна шести пореден успех в Серия "А", надигравайки с 2:1 Лацио в последния мач от 19-ия кръг. "Нерадзурите" направиха пълен обрат в мача, след като Томазо Роки изведе "орлите" напред в 30-ата минута, но Диего Милито в 44-ата и Джампаоло Пацини в 63-ата донесоха успеха на своя тим.

Срещата стартира двуостро с атаки и към двете врати. В 12-ата минута Рикардо Алварес отправи опасен удар, преминал покрай вратата. Две минути по-късно пък Томазо Роки бе близо до откриване на резултата, но ударът му се отби от гредата. След това и Кристиан Ледесма пропусна целта, за да се стигне до 30-ата минута, когато отново Томазо Роки се освободи и прати топката във вратата за 0:1. Последва натиск на Интер и Рикардо Алварес отново бе активен в предни позиции, като негов изстрел отново премина покрай вратата. В 44-ата минута обаче домакините стигнаха до равенството. Алварес изведе Диего Милито на стрелкова позиция и аржентинецът не сгреши за 1:1. През второто полувреме Интер имаше инициативата и първо Майкон отправи далечен удар, а в 56-ата минута Джампаоло Пацини стреля с глава, но вратарят на гостите се намеси решително. Натискът на домакините обаче даде резултат и в 63-ата минута Пацини бе изведен зад защитата и с техничен прехвърлящ удар направи 2:1. Лацио можеше много бързо да се върне в мача - Мирослав Клозе изскочи на точката на дузпата, но стреля право в Жулио Сезар. След това и Джибрил Сисе пробва рефлексите на вратаря, но той бе на мястото си. В крайна сметка мачът завърши с победа на Интер, която изкачи тима на 4-ата позиция с 35 точки.

МАРАДОНА ПАК НАПАДНА ПЕЛЕ

Аржентинската легенда Диего Марадона побърза да коментира с ирония изказването на Краля на футбола Пеле от тези дни по адрес на Лионел Меси. Бразилецът Пеле, смятан от мнозина за най-великия играч в историята на футбола, е на 71 години в момента. "Може би коментарите му се дължат на това, че напредналата възраст пречи на неговото мислене", заяви Дон Диего. "Не можете да го обвинявате, в последните 20 години той не е правил нищо. Не съм го виждал дори в супермаркет. Не знам какво прави", добави Марадона. "Обикновено го виждаме само на награждавания рамо до рамо с президента на ФИФА, където той изглежда като кукла, управлявана с дистанционно, така че коментарите му не са изненада", каза още Марадона, който често си разменя нападки чрез медиите с Пеле.

ДРОГБА ДАДЕ УСПЕШЕН СТАРТ НА КОТ Д'ИВОАР ЗА КУПАТА НА АФРИКА

Отборът на Кот д'Ивоар започна с победа участието си на турнира за Купата на Африка. "Слоновете" надиграха с минималното 1:0 Судан в мач от Група "B" на надпреварата. Единственото попадение бе дело на звездата на тима и нападател на Челси Дидие Дрогба. Той се разписа в 39-ата минута на срещата след удар с глава. Нападателят на Арсенал Жервиньо имаше няколко чисти положения за гол, но не успя да вкара топката във вратата на суданците и резултатът остана непроменен.

В другия мач от групата отборът на Ангола победи с 2:1 тима на Буркина Фасо. Матеуш в 48-ата и Манучо в 68-ата минута вкараха двата гола за анголците, а попадението за Буркина Фасо бе на сметката на Ален Траоре в 57-ата минута.

Така Ангола поведе в класирането в групата с 3 точки, колкото има и Кот д`Ивоар. Буркина Фасо пък е на третото място без спечелени точки.

БАРСА СЕ РАЗПРАВИ С МАЛАГА, МЕСИ С ХЕТТРИК

Шампионът на Испания Барселона съсипа с 4:1 Малага като гост в мач от отложения първи кръг на Ла Лига. Лионел Меси стана герой на срещата, след като отбеляза три попадения.

Двубоят започна спокойно, като каталунците овладяха инициативата. В осмата минута дойде първото интересно положение. Меси напредна, изведе Тиаго Алкантара отдясно, а неговото центриране беше засечено с плонж от Алексис, но в ръцете на Вилфредо Кабайеро. Минута по-късно Меси стреля от 17 метра и след рикошет топката излезе в корнер. В 15-ата минута Иско технично завъртя топката от 18 метра към диагоналния ъгъл, но Виктор Валдес изби в корнер. При ъгловия удар каталунският страж на два пъти спаси своите. Иско с глава стреля в краката на Валдес, а след това отново той не успя да излъже вратаря при добавката. Попадението падна в 33-ата минута, когато Адриано центрира отляво и необезпокояван Меси с глава от 12 метра прати топката неспасяемо в десния ъгъл на Кабайеро. Бързо беше решен мачът с началото на втората част. В 48-ата минута Кабайеро направи две спасявания, но се предаде при добавката на Алексис Санчес. В 51-ата минута десетката на каталунците отбеляза за 0:3 след съмнителна борба с Игнасио Камачо. Бълхата напредна мощно в наказателното поле и технично пусна топката покрай Кабайеро. До края барселонци владееха играта, а малагийци нямаха сили да върнат интригата. В 74-ата минута Меси нацели напречната греда, след като хубаво завъртя топката от 20-метров фаул. В 81-ата минута Лионел Меси разпиля защитата на съперника и технично чукна топката по диагонала за 0:4, оформяйки своя хеттрик. В 85-ата минута Хосе Рондон вкара почетно с красива добавка по диагонала. Така Барса взе лесни три точки и запази сили преди битката с Реал (Мадрид) в сряда.