2024-04-26 @ 14:25 EEST
Швеция оскуба „петлите” и ги прати на Испания
Спорт„Тре крунур” срази Франция с 2:0 и приключи на трето място в Група “D”

Опитай късмета си с БЛИЦ ГЕЙM 2!

Швеция победи Франция с 2:0 в последния си мач на Евро 2012 и приключи на трето място в крайното класиране на Група “D”. Головете за успеха на „Тре крунур” вкараха Златан Ибрахимович (54) и Себастиан Ларсон (90+1). Въпреки загубата си „петлите” се класираха за 1/4-финалите, където ще се изправят срещу победителя от Група “C” Испания.

Ола Тойвонен можеше да открие резултата на мача в Киев още в 11-ата минута, когато излезе сам срещу Льорис, преодоля го и стреля от малък удар, но топката се удари в страничната греда и излезе в аут.

Темпото на игра не бе високо и епизодично двата тима отправяха далечни изстрели, като Хатем Бен Арфа на два пъти и веднъж Франк Рибери стреляха неточно в аут, а за Швеция Тойвонен и Ларсон също не успяха да нацелят вратата.

След почивката в 54-ата минута Ларсон центрира отдясно, а Златан Ибрахимович реализира красиво попадение след изстрел със странична ножица от 15 метра за 1:0. „Тре крунур” можеше бързо да удвои преднината си, но Вилемсон в 56-ата минута и Мелберг в 57-ата не отбелязаха от близка дистанция. Франция отговори с опасен удар на Ян М’Вила в 74-ата минута, но Исаксон се намеси и изби в корнер. До края на мача „петлите” опитаха всичко по силите си, за да стигнат до изравнителен гол, но така и не успяха. В добавеното време пък Себастиан Ларсон от близка дистанция опъна мрежата за крайното 2:0.

В крайна сметка въпреки загубата Франция се класира за 1/4-финалите като втори отбор от Група “D” с актив от 4 точки. В следващата фаза „петлите” ще срещнат победителя от Група “C” Испания. Швеция напуска Евро 2012 с високо вдигната глава, след като приключи на трето място в групата с 3 точки.

НАЙ-ИНТЕРЕСНОТО ПО МИНУТИ
3 - Тойвонен стреля от точката на дузпата, но в аут
6 - диагонален удар на Хатем Бен Арфа от средна дистанция, но топката не намери очертанията на вратата
8 - страхотен шут на Франк Рибери, а Андреас Исаксон показа класа и отрази удара
10 - ГРЕДА за Швеция! Ола Тойвонен излезе сам срещу Юго Льорис и го излъга, но от малък ъгъл нацели страничната греда и топката излезе в аут
18 - удар на Бензема от движение, но твърде неточен
20 - Ларсон стреля отдалеч, но топката лети високо над вратата
27 - слаб и неточен удар с глава на Адил Рами
35 - изненадващ удар на Бен Арфа от 30 метра и топката минава над вратата
42 - шут на Бензема отдалеч в аут
44 - Рибери стреля от дъгата пред наказателното поле, но топката рикошира в крака на Олоф Мелберг и излиза в корнер

46 - svirkata.jpg Начало на второто полувреме. smqna.jpg Първа смяна за Швеция. Кристиан Вилемсон заменя Емир Байрами
51 - удар отдалеч на Бензема, но топката излиза в аут
54 - topka.jpg ГОООЛ! Швеция повежда. Ларсон центрира отдясно, а Златан Ибрахимович засича топката от 15 метра със странична ножица и бележи за 1:0
57 - страхотен пас на Ибрахимович към Вилемсон, който стреля отблизо и Льорис се намесва решително и избива в корнер
58 - след изпълнението на корнера Мелберг стреля опасно и Льорис отново се намесва с вещина и избива в нов корнер
64 - опасен удар на Насри минава покрай вратата
72 - М'Вила стреля силно отдалеч, но Исаксон избива в корнер
84 - Секунди след появята си на терена Жиру изпуска страготно положение. Останал сам стреля с глава покрай вратата
90+1 - topka.jpg ГОООЛ! Швеция довършва "петлите". С мощен изстрел отблизо Себастиан Ларсон прави резултата 2:0

1:0 Златан Ибрахимович (54), 2:0 Себастиан Ларсон (90+1)

Швеция: 1.Андреас Исаксон, 3.Олоф Мелберг, 13. Йонас Олсон, 4.Андреас Гранквист, 5.Мартин Олсон, 9.Ким Шелстрьом, 8.Андерс Свенсон (78 - 18.Самуел Холмен), 19.Емир Байрами (46 - 21.Кристиан Вилелмсон), 7.Себастиан Ларсон, 10.Златан Ибрахимович, 20.Ола Тойвонен (78 - 16.Понтус Вернблум)

Франция: 1.Юго Льорис, 2.Матийо Дебюши, 5.Филип Мексес, 4.Адил Рами, 22.Гаел Клиши, 17.Ян М'Вила (82 - 9.Оливие Жиру), 11.Самир Насри (77 - 14.Жереми Менез), 18.Алу Диара, 20.Хатем Бен Арфа (59 - 15.Флоран Малуда), 7.Франк Рибери, 10.Карим Бензема
На картон от наказание: Жереми Менез, Матийо Дебюши, Филип Мексес

Киев, “Олимпийски стадион”
Съдия: Педро Проенса (Португалия)
Жълти картони: Андреас Свенсон (Швеция)
..........................................................................................................

3 - натиск на Украйна в първите минути, но нищо опасно пред вратата на Джо Харт
7 - опасен удар на Денис Гармаш, но топката премина над вратата
10 - Ангглия все още няма сериозна атака към вратата на украинците
14 - Джерард центрира от корнер, но вратарят Пятов се намесва и избива топката напред, но Украйна не успява да развие опасна контра
18 - изстрел на Коноплянка от границата на наказателното поле, но Джон Тери застава на пътя на топката, а след това Тимошчук стреля от далечна дистанция, но в аут
21 - мощен удар на Гусев от 25 метра и топката мина на сантиметри над гредата
24 - Джерард центрира опасно от фаул, а Рууни се размина на сантиметри с топката, която бе избита в корнер
28 - Ашли Йънг центрира отляво, а Уейн Рууни стреля с глава от 7-8 метра, но встрани от вратата на Пятов
30 - бърза контраатака на Украйна, завършена с удар на Ярмоленко отблизо, но Джо Харт спасява
42 - Страхотен пробив на Ярмоленко, който премина през трима защитници на Англия, но в крайна сметка Лескът успя да му избие топката в корнер

48 - topka.jpg ГОООЛ! Англия повежда. Джерард центрира отдясно, топката рикошира в краката на двама бранители, преминава покрай вратаря Пятов и Уейн Рууни реализира с глава на празна врата за 1:0
53 - натиск на Украйна, но англичаните чистят всяко едно центриране
54 - Джо Харт се намесва при нещо средно между удар и центриране на Олег Гусев
61 - НЕПРОСТИМ пропуск на Милевски, който бе останал напълно непокрит и от четири метра стреля с глава над вратата
62 - НЕПРИЗНАТ РЕДОВЕН ГОЛ НА УКРАЙНА! страхотна атака на домакините, при която Марко Девич, който бе в положение на засада, стреля в тялото на вратаря Джо Харт, след което топката премина с целия си обем голлинита, а Джон Тери я изчисти и попадение за Украйна не бе признато
68 - сериозен шанс за Англия, но след удара на Ашли Коул вратарят Пятов избива в корнер
74 - бомбен изстрел на Коноплянка от 30 метра и Джо Харт спасява с мъка

England.jpgАнглияУкрайна 1:0
1:0 Уейн Рууни (48)

Англия
:
1.Джо Харт, 2.Глен Джонсън, 6.Джон Тери, 15.Джолиън Лескът, 3.Ашли Коул, 16.Джеймс Милнър (70 - 7.Тео Уолкът), 4.Стивън Джерард, 17.Скот Паркър, 11.Ашли Йънг, 10.Уейн Рууни (87 - 20.Алекс Окслейд - Чембърлейн, 22.Дани Уеблек (82 - 9.Анди Керъл)
На картон от наказание: Алекс Окслейд-Чембърлейн, Ашли Йънг, Джеймс Милнър

Украйна: 12.Андрий Пятов, 9.Олег Гусев, 2.Евген Селин, 3.Евген Хачериди, 20.Ярослав Ракитски, 6. Денис Гармаш (78 - 18.Сергий Назаренко), 11.Андрий Ярмоленко, 4.Анатоли Тимошчук, 19.Евген Коноплянка, 15.Артьом Милевский (76 - 21.Богдан Бутко), 22.Марко Девич (70 - 7.Андрий Шевченко)
На картон от наказание: Анатоли Тимошчук, Евген Селин