2024-04-26 @ 14:31 EEST
Хамилтън недостижим на "Монца", болидите на Фетел и Бътън издъхнаха
СпортПилотът на Макларън Люис Хамилтън спечели по безапелационен начин Гран При на Италия, след като водеше от старта до финала на надпреварата. Стартът на легендарната писта "Монца" беше последен на територията на Европа от календара на Формула 1 за 2012 година.

Днешният триумф на Хамилтън е първа победа за него на италианската писта.

Втори след страхотно каране завърши Серхио Перес. Мексиканският пилот на Заубер изненадващо достигна до почетната стълбичка, след като потегли от 13-а позиция. Трети в Гран При на Италия финишира Фернандо Алонсо (Ферари). Четвъртата позиция беше за Фелипе Маса, следван от Кими Райконен, Михаел Шумахер, Нико Розберг и Пол ди Реста.

Двукратният световен шампион Себастиан Фетел пък не успя да финишира на "Монца", след като болидът му не издържа на огромното натоварване и издъхна малко преди края на надпреварата. Оказа се, че се е повредил алтернаторът на Ред Бул-а на Фетел. Съотборникът на германеца - Марк Уебър, също  имаше проблем с болида, който се завъртя малко преди края.

Пилотът на Макларън Дженсън Бътън също не финишира в Гран При на Италия и по този начин заедно с Фетел и Уебър не успяха да спечелят точки.

В генералното класиране Хамилтън скочи от 5-ото до 2-ото място, като вече има актив от 142 точки. Лидерът Фернандо Алонсо е със 179, а третият Кими Райконен има 141, само на 1 пред Себастиан Фетел.

Следващият старт от календара на Формула 1 е след две седмици на "Марина Бей" в Сингапур.