2024-04-26 @ 16:52 EEST
Страхотно! България на Световно!
СпортСтрахотен успех постигнаха волейболните ни националки, които успяха да се класират на световното първенство, което ще се състои в Италия от 23 септември до 12 октомври. След 12 години прекъсване женският ни тим отново ще играе на Мондиал. Това стана факт, след като избраничките на Марчело Абонданца спечелиха нужните два гейма, с което поведоха с 2:1 (25:11, 32:34, 25:9) на Беларус в последния мач от квалификационна Група "М" в Самоков. В крайна сметка България стигна до успеха с 3:1 и след 3 победи от 3 мача завърши на първото място, оставяйки след себе си Чехия, Словакия и Беларус.

До заветната точка срещу днешния противник, която гарантира класирането ни на Световното, нашите състезателки можеха да достигнат доста по-бързо, но така и не успяха да пречупят съперника в маратонския 35-минутен втори гейм, който в крайна сметка загубиха с 32:34, след като бяха спечелили първата част с 25:11. Елица Василева и компания обаче бяха категорични в третия гейм, взеха го с категоричното 25:9 и заслужено ликуваха, вдигайки на крака присъстващите в зала "Арена Самоков".

В четвъртия гейм Абонданца дори си позволи да пусне 17-годишната Гергана Димитрова, заменяйки Добриана Рабаджиева. Първоначално Беларус поведе с 4:0, но след това българските състезателки стопиха изоставането и взеха гейма с 25:23, постигайки поредната си победа.

Така през септември волейболистките ни ще се наредят сред най-силните на шампионата на планетата, който ще се проведе в Италия. Това ще е 11-о участие за българския женски тим на Мондиал.

БЪЛГАРИЯ - БЕЛАРУС 3:1 (25:11, 32:34, 25:9, 25:23)

БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 2, Емилия Николова 20, Елица Василева 17, Добриана Рабаджиева 10, Христина Русева 8, Страшимира Филипова 12 - Десислава Николова-либеро (Цветелина Заркова 1, Славина Колева 1, Гергана Димитрова 3)
Треньор: Марчело Абонданца

БЕЛАРУС: Екатерина Скрабатун 13, Катяржина Силанциева 13, Наталия Цупранова 3, Надежда Чарнавец 5 Анжелика Барисевич 7, Кристина Михайленко 2 - Олга Паулюкуская-либеро (Татяна Серик 11, Анастасия Кананович, Анастасия Харелик 1)
Треньор: Виктор Ханчаров