2024-04-26 @ 08:23 EEST
БЪЛГАРИЯ С ШЕСТ ОТ ШЕСТ В ГРАН ПРИ
Спорт Женският национален отбор на България записа шеста поредна победа в трета дивизия на Световното Гран При! Така преди финалите в Самоков (на 16 и 17 август) момичетата на Владимир Кузюткин все още не познават загубата (първите три мача бяха изиграни от втория състав).

В двубой за престиж България надделя с 3:1 (25:27, 26:24, 25:18, 25:19) над Хърватия, като това бе последната среща от група S в Пореч. Още преди началото на мача обаче и двата отбора вече си бяха осигурили класирането в Самоков (България като страна-организатор).
Селекционерът на България започна с Диана Ненова като разпределител, Елица Василева, Добриана Рабаджиева и Ева Янева (последната на позицията диагонал), Христина Русева и Цветелина Заркова в центъра и Ивелина Монова като либеро.
Мачът започна равностойно, като Кузюткин отново правеше доста промени в движение. Първоначално пусна Лора Китипова и Емилия Николова като смени, а след това върна Диана Ненова и пусна Кремена Каменова. Резултатът вървеше точка за точка, като домакините показаха повече характер и поведоха с 1:0 след 27:25.
Във втората част хърватските състезателки натрупаха преднина от няколко точки в самото начало. И когато по всичко изглеждаше, че Хърватия ще поведе с 2:0 (след като имаха аванс от 5-6 точки), българските момичета не само, че успяха да стопят пасива, а и да достигнат до 26:24 и да изравнят геймовете.
В третата част българският отбор вдигна значително оборотите и намали грешките, в резултат на което поведе с 2:1 след 25:18.
В четвъртия гейм България набързо поведе с 8:2 и вече предусещаше шестата си победа.
С 21 точки най-резултатна бе Добриана Рабаджиева (1 ас, 1 блокада, 49 % в нападение), а Елица Василева добави 19 (1 ас, 2 блокади, 46 % в атака). За Хърватия Саманта Фабрис реализира 16 (3 аса, 1 блокада, 28 % в нападение).
По-рано през деня в другия мач от групата Кения се затрудни максимално с тима на Австралия и победи с 3:2 (25:17, 18:25, 25:21, 22:25, 15:11).