2024-04-26 @ 15:56 EEST
ЕТЪР СЕ ЗАВЪРНА В ПЪРВА ЛИГА
СпортШампионът на България от 1991 година Етър (Велико Търново) се завърна в Първа лига. "Виолетовите" стигнаха до равенство 2:2 в гостуването си на Несебър от последния 30-и кръг, но конкурентът Септември отстъпи с 0:2 на Оборище (Панагюрище), което позволи на "болярите" да се завърнат в елита.

Иван Стоянов бе точен с глава в 22-ата минута, а след това Иван Цачев изравни след груба грешка на гостите. В 54-ата минута Цачев с глава донесе обрат в полза на Несебър. Играещият треньор Станислав Генчев изравни в 60-ата минута. Етър завърши сезона с актив от 61 точки, докато Септември остана с 59. Несебър завърши с 41 точки.
Куриозното е, че Несебър за втори пореден път бе последно препятствие по пътя на етърци към елита. Точно преди пет години Етър 1924 победи с 1:0 Несебър на стадион "Ивайло", а точен бе Тодор Колев, който и сега е в тима. Победата подпечата последното им участие в "А" група. Тогава треньор бе Цанко Цветанов, а по трибуните имаше 5000 зрители.
Етър завърши сезона с три поредни равенства, но от това не се възползва  Септември. "Виолетовите" пропуснаха  първите два мачбола, като завършиха 1:1 със Созопол и 0:0 с Царско село, но последното равенство е най-хубавото за клуба през този сезон, тъй като то се оказа достатъчно за Етър да изпълни своята цел.
Още в първата минута домакините бяха близо до гол, но Кирил Акалски със страхотен рефлекс спаси. Малко по-късно Симеон Иванов се контузи лошо, като бе заменен принудително. Централният бранител има съмнения за скъсани връзки, а на негово място влезе Георги Кременлиев. В 22-ата минута Иван Стоянов бе точен с глава, след като Димо Атанасов направи страхотен пробив. Попадението бе пето за ветерана, който вдигна нивото на тима през пролетта. Малко случайно Иван Цачев изравни в 33-ата минута. Юношата на Левски се възползва от грешка в гостуващата отбрана, когато Михов изби топката в краката на Кемил, последва рикошет, който изведе Цачев сам срещу Акалски, а нападателят прати топката в мрежата.
Втората част започна с нов гол за Несебър. Отново точен бе Цачев, който засече на първата греда центриране от корнер, а след това последва рикошет в защитник и топката за втори път спря в мрежата на Акалски. Генчев пусна в игра Тодор Колев, а това даде резултат, тъй като Етър се пренесе в половината на домакините. Именно Генчев стреля от границата на наказателното поле, а топката спря в мрежата за 2:2. Това нямаше да е достатъчно, ако Септември биеха, но столичани губеха вече с 0:2 от Оборище. Така двата тима в Несебър намалиха оборотите. Етър търсеше повече победата, но с всяка изминала минута добрите новини от Панагюрище даваха спокойствие на "болярите", които след 93-ата минута празнуваха бурно своя успех.
Етър завърши сезона със 17 победи, 10 равенства и три поражения, като отбеляза 52 попадения и допусна 27 гола. Тимът има най-много победи, най-малко загуби, дели със Септември второто място по най-много отбелязани голове,  а освен това победи два пъти прекия си конкурент с по 2:1 - първо в Драгалевци, а след това и във Велико Търново, което показва, че промоцията на тима е напълно заслужена.