2024-04-26 @ 10:43 EEST
Швеция на 1/4-финал, пречупи Швейцария в здрав мач
Швеция победи Швейцария с 1:0 в предпоследен 1/8-финал от елиминационната фаза на Мондиала в Русия и ще срещне Колумбия или Англия на 1/4-финалите. Всичко се реши от гол на Емил Форсберг в 66-ата минута в здрав мач, в който имаше много единоборства, но не липсваха голови положения.

Двубоят започна с по-добри възможности за Швеция, като Маркус Берг пръв имаше възможността да стреля към една от двете врати, като нападателят пропусна добро положение и в 29-ата минута. Швейцарците отвърнаха с добри възможности за Джемайли, но шведската отбрана остана стабилна пред първите 45 минути, за разлика от някои колебания у колегите си. Полувремето ще се запомни с равностойната и коректна игра на стадиона в "Санкт Петербург", като по-чистите бяха на сметката на шведите.

"Викингите" започнаха по-активно второто полувреме, но след това последваха и минути за Швейцария. Емил Форсберг реши всичко в мача в 66-ата минута с удар от границата на наказателното поле, при който топката се отби в Аканджи. В последния четвърт час Швейцария направи всичко, за да изравни, но резервите Емболо и Сеферович се разминаха с гола. Шведите можеха да победят с по-голяма преднина, ако в продължението реферът Дамир Скомина бе отсъдил дузпа за фаул срещу Олсон, оказал се на границата на наказателното поле.

ШВЕЦИЯ - ШВЕЙЦАРИЯ 1:0 (гледай тук)
1:0 Емил Форсберг (66')

ШвецияШВЕЦИЯ: 1.Робин Олсен, 6.Лудвиг Аугустинсон, 3.Виктор Линдельоф, 4.Андреас Гранквист, 2.Микаел Лустиг  ( 16.Емил Крафт), 13.Густав Свенсон, 10.Емил Форсберг  ( 5.Мартин Олсон), 17.Виктор Клаесон, 8.Албин Екдал, 9.Маркус Берг ( 22.Исак Кисе Телин), 20.Ола Тойвонен
Резерви: 23.Кристофер Нордфелдт, 12.Карл-Йохан Йонсон, 14.Филип Хеландер, 18.Понтус Янсон, 16.Емил Крафт, 15.Оскар Хилемарк, 21.Джими Дурмаз, 19.Маркус Роден, 11.Джон Гуидети

ШвейцарияШВЕЙЦАРИЯ: 1.Ян Зомер, 13.Рикардо Родригес, 20.Йоан Джуру, 5.Мануел Аканджи, 6.Михаел Ланг , 11.Валон Бехрами , 15.Блерим Джемайли ( 9.Харис Сеферович), 10.Гранит Джака , 14.Стивън Цубер ( 7.Бреел Емболо), 23.Джердан Шакири, 19.Йосип Дърмич
Резерви: 21.Роман Бюрки, 12.Ив Мвого, 3.Франсоа Мубандже, 4.Нико Елведи, 16.Желсон Фернандеш, 17.Денис Закария, 8.Ремо Фройлер, 18.Марио Гавранович

Съдия: Дамир Скомина (Словения)
Стадион: "Санкт Петербург"