изпрати публикация  :  календар  :  търсене  :  статистика  :  Архив  :  Има ли Дядо Коледа?  :  Интернет връзки  :  Polls  
    НДТ, Добрич, България Албена - Oasis for Holidays   По-добрият вестник на Добричка област
NDT Newspaper, Dobrich, Bulgaria
    
 Добре дошли в НДТ, Добрич, България
 2024-05-06 @ 04:16 EEST
* ПРЕДИ ДЕСЕТ ГОДИНИ: ДИПЛОМАТИ И УПРАВЛЕНЦИ ОКУПИРАТ РЕЗИДЕНЦИЯТА В ШАБЛА ЗА ЗАТЪМНЕНИЕТО | 3 брой коментари | Регистрация
Екипът не носи отговорност за коментарите, публикувани от посетителите.
* ПРЕДИ ДЕСЕТ ГОДИНИ: ДИПЛОМАТИ И УПРАВЛЕНЦИ ОКУПИРАТ РЕЗИДЕНЦИЯТА В ШАБЛА ЗА ЗАТЪМНЕНИЕТО
Автор: Anonymous да 2009-10-26 @ 12:43 EET
Крадец номер едно в Земеделието е Венцислав Върбанов.Ето как стана разграбването на българските МЕЛНИЦИ: 

Заграбването на мелниците, силозите и зърното, което се съхраняваше в тях.

 

       Създадена е организация от състуденти, близки и роднини, които под ръководството на министър В.Върбанов,   стават собственици на мелниците и силозите в страната. Те контролират и търговията на зърно. Ето какво ни съобщава земеделския лидер Яне Янев:

         Фирми, близки до Върбанов, изкупували реколта 2000 на зелено
Фирми, близки до земеделския министър Венцислав Върбанов, притискат зърнопроизводителите да им продадат реколта 2000 на зелено на смешно ниски цени. Това разкри лидерът на националното сдружение БЗНС Яни Янев в Добрич вчера. Прекупвачите използвали механизма на фючърсните сделки и давали за тон жито по 120 лева. Истинската цена на пшеницата е 160 лева след поскъпването на горивата и торовете. Месец преди старта на жътвената кампания кабинетът Костов няма никаква ценова стратегия за хляба. Зърнопроизводителите ще се вдигнат на бунт след протеста на млекарите. Недоволството от локално ще стане национално и ще вдигне на крак целия агросектор в държавата, предрича земеделецът. Върхушката около Мозер и Върбанов била на път да мобилизира целия зърнен бизнес, защото владеела и силози, мелници и фуражни заводи. 1/3 от випуска на Върбанов от зоотехническия институт и още толкова братовчеди и шуробаджанаци са назначени капиталисти. Сигурни сме, че 2/3 от приватизационните договори на стратегическата база не се спазват и ще поискаме ревизия на сделките, каза земеделският шеф.
В страната започна процес на консолидация на всички земеделски съюзи и връщане назад няма. Вече никой не слуша Мозер, защото се е договорила с Костов и е готова да изтъргува БЗНС за четири депутатски места в бъдещия парламент. До 20 - 25 дни Пинчев ще се раздели с лидерското място в своя съюз. Най-вероятно неговият организационен секретар - депутатът Димитър Божанов ще стане обединителната фигура на всички земеделци. Божанов е заявил на среща с премиера, че земеделците поемат самостоятелен път на изборите, но този факт беше скрит от медиите, каза Яни Янев.

  |Юлия  Христова

  наша кореспондентка

  вДобрич.
      Да разгледаме конкретно как се извършва приватизацията на най-големите мелници в страната. Кой става собственик и срещу какви пари. Как се извършват оценителските работи, кой приема оценките, кой ги контролира, кой проверява как се изпълняват задълженията по приватизационните договори. Кой носи отговорност за зърното, което се съхранява в силозите. Ето някои от тези отговори:

 

Мелница "Плевен"

Тази мелница беше едно много-добро предприятие от хранителната промишленост на България. То е проектирано и построено по  най- модерните технологични изисквания за времето си. Разполагаше със съвременни  железобетонни силози в които можеше да се   съхранява 100 000 тона зърно, заедно с базите в района на град Плевен. Освен това мелницата, която обработваше зърното, позволяваше получаването на високо качествени брашна. Всички процеси бяха автоматизирани, ръчен труд не участваше в целия технологичен процес. Може би това бяха предпоставките, които засилваха апетита на министъра на земеделието да приватизира мелницата и силозите чрез РМД, съставено от негови поставени лица. Основен акционер в това РМД е Васко Денчев, кум на министъра, той е собственик на 55% от предприятието. Оценката е направена от фирма "Агробизнесинформ" ЕАД гр. София, на което председател на борда на директорите е първият братовчед на министър Венцислав Върбанов, Тони Милев Тонев-естествено назначен от министъра. При продажбата  на мелницата офертната цена е намалена с 200 000 лв. и мелницата, заедно със силозите е продадена 2 971 000лева. А зърното, което е собственост на предприятието е на стойност 5 милиона лева. РМД става собственик на активи, които са на стойност осем милиона лева. Тези сгради, силози, машини, транспортни средства се придобиват от хора които министърът е назначил в борда на директорите  и е дал указание да направят РМД, в което неговият кум държи мажоритарния дял от предприятието. Създадена е схема за източване на държавното имущество, от поставени лица. Тази хора ще изпълняват разпорежданията на министъра, въпреки че предприятието вече не е държавно. Организираната престъпна схема, се използва от държавни служители, на отговорни постове за разпределение и заграбване на държавното имущество. При този случай плевенската мелница, министърът има пряк интерес, мелницата да е под негов контрол защото: първо той е от този край и второ майка му и брат му се занимават със зърно производство и търговия на хляб и хлебни изделия.

Затова интересите на държавата са пренебрегнати и на първо място са поставени личните интереси. (По това време интерес към мелницата проявява Офир Хагай -  изрелски бизнесмен, който пристига в България с цел развитие на зърнения бизнес.)

 Но при проведената среща в Министерство на земеделието, експерти  му препоръчва да се насочи към други обекти: - Попово, Разград. Държавните чиновници му казват, че шансът му да успее за мелница "Плевен" е нищожен.) Знае е се кой ще спечели обекта. Държавата губи обект на стойност 8 мил.лева, а РМД печели предприятие, което струва 8 мил.лева за 2 971 000лева, от които половината платени с компесаторни инструменти.

През 2007год. журналистката Румяна Пенкова съобщава във вестник "Труд" -Търсят над шест мил.лв. от скандално приватизираната мелница в Плевен. Длъжник на резерва е обявен във фалит. Открито е производство по несъстоятелност на "Зърнени храни"- Плевен, е съобщила Весела Сахатчиева, окръжен съдия, цитирана БГНЕС.

 Изпадналата във фалит фирма е "Зърнени храни 97"-скандално известната с приватизацията си мелница. Несъстоятелността и е обявена на 18 август 2007г. по искане на "Водно стопанство 2000", на която дължи 93 000 лв. Установени са борчове за 1,223 мил.лева, очаква се да излязат още на събрание на кредиторите, насрочено за 18 септември 2007год. Фалитът вероятно е начин собствениците на мелницата да се измъкнат от огромните дългове, защото "Зърнени храни 97" фигурира под № 41 в списъка на големите длъжници към Държавния резерв. Има я и в доклада на временната  парламентарна комисия, разследваща злоупотребите с резерва в 39-ото народно събрание. 5 497 800 лева главница и 549 780 лева неустойка са борчовете към резерва за изчезнали от склад 14 875 тона жито, пише в справката, внесена в МС. Според доклада на депутатите от май 2004 год. внесен в прокуратурата от лицензираните складове  са липсвали 6 600 тона зърно, а при втора проверка-към 9 000 тона.

   Мелницата бе приватизирана преди осем години при кабинета "Костов".  Ексминистър Венцислав Върбанов бе обвинен, че я продал на безценица на свои близки. Сделката заедно с източването на фонд "Земеделие" и продажбата на "Доброжанска гора" и "Геоводинвест" станаха причина 39-ият и 40-ият парламент да снемат имунитета на В. Върбанов. Делото продължава да е в съда, не е приключило. Съдът е назначил Мариян Иванов за синдик на мелницата.

В друга публикация се прави анализ на източеното предприятие, като кредитори се появяват хората, които са участвали в източването. Сега чрез съдът те искат да присвоят предприятието. Крадеца  чрез адвокатски трикове иска да придобие активите на нищожни цени. Ето какво съобщават някои публикации:

 

Битката за "Зърнени храни 97" продължава

 

Съдия-изпълнител даден на прокурор заради документ с невярно съдържание 

 

Борбата кой да стане собственик на отдавна приватизираното плевенско предприятие "Зърнени храни 97" АД продължава с пълна сила, в нея са включени и органите на правосъдието - прокуратура, съд, министерство. Както "BG Север" писа на 3 декември 2006год.., мелницата в Плевен и нейното поделение в Пордим бяха обявени поотделно за продажба от съдия-изпълнител Пламен Дамянов на основание иск за 85 078 лв. от ЕТ "Василка Върбанова - Макс"(майка на министър В.Върбанов). Към изпълнително дело №531 - 5/2004 г. в последствие се присъединяват и други взискатели - "Държавен резерв" за 2 729 815 лв., "Слънчев дар" АД - гр. Варна, за 1 135 100 лв., Любомир Василев Върбанов за 26 331 лв(брат на министър В.Върбанов)., Агенцията за държавни вземания за 482 лв., Териториална данъчна дирекция - Плевен, за 682 194 лв. Въпреки многобройните жалби, висящи дела и обезпечителни заповеди, сделката става факт на 24 януари 2006год.                            С постановление за възлагане на недвижим имот, влязло в сила на 1 февруари, съдия-изпълнител Пламен Дамянов обявява продажбата на базата на "Зърнени храни 97" в гр. Пордим на "Слънчев дар" АД, представлявано от Светлозар Дичевски. Стойността на сделката е 653 300 лв. Заинтересовани страни обаче обжалват продажбата и тя е спряна с обезпечителна заповед на плевенския районен съд от 7 февруари 2007год. По не потвърдена информация е направен опит по същия начин да бъде продадена и плевенската мелница.

Както бе изтъкнато в публикацията от 3 декември 2006год., имотите на "Зърнени храни 97" в Плевен и Пордим са оценени от вещото лице Капка Радева съответно за 950 592 лв. и 652 400 лв. - според акционери твърде ниско, тъй като по друго изпълнително дело са били определени значително по-високи стойности - 3 162 500 и 1 632 000 лв. В жалба до районния съд акционерът Момчил Стефанов твърди, че по този начин дружеството е ощетено с 3 192 300 лв. Освен това загуби ще понесат и другите взискатели, сред които са "Държавен резерв" с 2,7 млн. лв., плевенската данъчна дирекция с 682 хил. лв. и др., тъй като ниската цена няма да удовлетвори напълно техните вземания. Вината за това е на шефа на мелницата Стефан Стефанов. Той е оттеглил молбата на своя предшественик Ботьо Парашкевов, с която е поискана по-висока оценка.

Поискано е от прокуратурата да образува срещу Стефан Стефанов предварително производство за извършено престъпление, с което са нанесени огромни щети на дружеството.

Като виновник за продажбата на ниска цена е посочен и съдия-изпълнител Пламен Дамянов. Срещу него Момчил Стефанов също иска да бъде образувано наказателно дело за издаване на документ с невярно съдържание. На 3 февруари 2007 год. той издал удостоверение, в което никъде не е упоменал, че вече е извършена продажбата на имота в Пордим, станала факт на 24 януари 2007год.

Очевидно е, че жестоката битка за "Зърнени храни 97" ще продължи, тъй като залогът е огромен. Добре е, че засега се води само с юридически средства. Жалби са подадени и до министъра на правосъдието, и до Върховния касационен съд. В крайна сметка става въпрос за частни интереси и само органите на правосъдието, могат да кажат кой е крив и кой прав, дали някой е извършил престъпление и какво наказание. 

Ето как се развиват нещата по-късно с мелниците в този район и какво съобщават някои разследващи журналисти. Схемите за разграбване на държавното имущество са изработени от опитни юристи, адвокати, в тях участват и съдии, прокурори, следователи. Всички са участници в един процес, които позволява законно да се краде имущество за милиони левове. Нека проследим една схема  по която се придобиват активи чрез свързани лица от бизнесмени, съдии, оценители, политици и роднини на тези хора.                    

 

                       Ликвидирането на мелници в Плевенски регион ставало със        

                         съдействието на Венцислав Върбанов, твърди потърпевш

                                         18 май 2009 | 17:14 | Агенция "Фокус"

Плевен. Престъпното ликвидиране на мелничните предприятия в Плевенски регион от фирми на Светлозар Дичевски ставало със съдействието на бившия земеделски министър и настоящ депутат от партия „Обединени земеделци” Венцислав Върбанов. Това твърди в сигнал до ДАНС Илиян Михайлов, управител на мелничния комплекс „Славомел” – гр. Славяново и потърпевш, предаде кореспондентът на радио „Фокус” – Велико Търново. Сигналът е подаден още до Главния прокурор на България и до председателя на Апелативна прокуратура – Велико Търново. Михайлов посочва, че чрез престъпна схема фирми на Дичевски цедирали вземания на банки към земеделски производителни кооперации и други мелнични комплекси в Северозападна България. Така са погълнати най-голямата плевенска мелница „Зърнени храни 97” АД,  мелница „Дунав”АД – гр. Свищов и мелница „Славомел– гр. Славяново. Присвоени са и зърнобази и хранилища в Пордим, Дебово, Деков, Ореш, Вардим, Бяла Слатина, Кнежа, Божурица, Кормянско, Ставерци, Брест, Гиген, фуражният завод „Вит” АД в Долна Митрополия и др.  Всички имоти са получени чрез постановления за възлагане от съдия-изпълнител или чрез Агенция за държавни вземания през периода 2004-2006 г. в полза на фирмите на Дичевски „Октопод Инвест Холдинг” ЕАД, „Сортови семена” ЕАД - Плевен, „Сортови семена” – с. Вардим, "Сортови имена" – Ямбол. Михайлов изтъква, че мелничните комплекси и хранилища престават да

Stats
 Copyright ©2000 - 2003 © 2024 НДТ, Добрич, България
 Всички права запазени.
Powered By Geeklog 
Страницата е генерирана за 0.05 секунди